Budynki poznańskiego Business Garden otrzymały certyfikat LEED Platinum

Vastint Poland otrzymał certyfikaty LEED Platinum dla pięciu budynków nowo wybudowanego etapu Business Garden w Poznaniu. Kompleks biurowy jest jednym z nielicznych projektów komercyjnych zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta, które otrzymały najwyższą certyfikację środowiskową w Polsce, co więcej, uzyskał trzeci najlepszy wynik w kraju.

Kompleks Business Garden, zlokalizowany w obrębie ulic Marcelińskiej, Bułgarskiej i Łubieńskiej w Poznaniu, tworzy dziewięć budynków biurowych klasy A o łącznej powierzchni najmu 88 000 m2. Certyfikowane biurowce wraz z wolnostojącym budynkiem parkingu zostały oddane do użytku na początku 2019 roku w ramach drugiego etapu inwestycji.

Michał Wojciechowski, Project Manager Vastint Poland mówi: „Uzyskana certyfikacja została przyznana w głównej mierze za wdrożenie zrównoważonych praktyk budowlanych, rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej budynków, a także za szczególną dbałość o jakość środowiska pracy. Warto wspomnieć, że każdy z budynków uzyskał 90 punktów, tj. 10 punktów powyżej wymaganego progu najwyższej oceny LEED. Jest to trzeci najlepszy wynik w Polsce.”

Szereg praktyk ograniczających zanieczyszczenie wody i minimalizujących emisję pyłu oraz program segregacji odpadów budowlanych wdrożono już na etapie prac budowlanych. Ponad to, 20% użytych surowców, pod względem kosztów, zostało poddanych recyklingowi, a ponad 90% materiałów projektowych pochodziło z regionu. Zastosowane w trakcie prac montażowych kleje, farby, uszczelniacze i wybrane podłogi zapewniają niski poziom szkodliwych emisji, pomagając zapewnić zdrowe środowisko wewnętrzne.

Jedną z kluczowych cech budynków jest wysoki poziom efektywności energetycznej, 55% lepszy niż w typowych budynkach. Tak dobry wynik został uzyskany dzięki starannie zaprojektowanym przeszkleniom i izolacji, wysokowydajnemu systemowi HVAC z belkami chłodzącymi, swobodnym chłodzeniem i wydajnymi wymiennikami ciepła oraz energooszczędnemu oświetleniu z systemem sterowania w całym budynku.

Prawie 100% regularnie zajmowanych przez najemców powierzchni w budynku posiada dostęp naturalnego światła dziennego i do widoków na zewnątrz. Wysokie wskaźniki wentylacji w połączeniu z uchylnymi oknami i regulacjami komfortu cieplnego zapewniają użytkownikom wysoki poziom komfortu i dobrą jakość powietrza przez cały rok.

Przeważająca część terenu wokół budynków została zaprojektowana jako zielona przestrzeń z miejscami relaksu dla pracowników. Tereny zielone są obsadzone rodzimymi, przystosowanymi do lokalnych warunków gatunkami roślin. Przyczynia się to do różnorodności biologicznej, tworzy atrakcyjne otoczenie wokół budynków i minimalizuje potrzebę nawadniania. Niezależnie, woda deszczowa uchwycona na dachach budynków jest przechowywana i wykorzystywana w nawadnianiu ogrodu.

Projekt zapewnia dobry dostęp pieszych do wielu lokalnych usług, takich jak restauracje, placówki handlowe i sklepy spożywcze oraz pobliskie przystanki transportu publicznego. Wspiera także zrównoważone opcje transportu poprzez zapewnienie rozbudowanej infrastruktury dla rowerzystów oraz priorytetowego parkowania dla pojazdów ekologicznych.