6 JUL Ilgtspējība

Biroju komplekss Business Garden Rīga realizējis vienu no apjomīgākajiem lielo koku stādīšanas projektiem Rīgā

Biroju kompleksā Business Garden Rīga norisinās apjomīgi pieguļošās apkārtnes labiekārtošanas darbi. Sadarbojoties ar uzņēmumu SIA “Labie Koki”, biroju kompleksa būvniecības laikā ir pilnībā saglabāti 67 teritorijā esošie, bet šovasar dārzs papildināts ar vēl 60 lieliem kokiem. Šis ir viens no apjomīgākajiem koku stādīšanas projektiem Rīgā pēdējā gada laikā, kur vienuviet iestādīts tik ievērojams skaits lielo koku augstumā līdz pat 7m.

Kā liecina Business Garden Rīga maijā veiktās aptaujas* rezultāti – biroju darbinieki ļoti novērtē dabas tuvumu (34%) darba vietai. Koki rada ēnu, aiztur vēju, attīra gaisu un sniedz daudzus citus cilvēkiem un videi labvēlīgus efektus. Diemžēl Rīgā koku skaits sarūk, tādēļ liela atbildība pilsētvides uzlabošanā gulstas uz īpašumu attīstītāju pleciem, kas ņem vērā pilsētplānotāju ieteikumus un būvdarbu laikā cenšas saglabāt esošos kokus un stādīt jaunus.

Business Garden Rīga pārvaldes uzņēmuma CBRE Baltics biznesa attīstības direktore Iveta Lāce: “Zaļas publiskās vides izveidošana ap biroju ēku kompleksiem ir Business Garden koncepta pamatā. Pieredze ar šī koncepta biroju ēku projektiem citviet Eiropā liecina, ka cilvēki ļoti novērtē labiekārtotu un apzaļumotu vidi ap biroju ēkām, un šī tendence kļūst aizvien aktuālāka. Šobrīd iestādītie koki ir tikai neliels solis teritorijas labiekārtojuma un dārza attīstībā. Līdz šīs vasaras nogalei papildus vēl bagātīgākiem augu stādījumiem, dārza aktīvajā zonā tiks izveidots volejbola laukums, kā arī citi labiekārtojuma elementi – elektromobiļu uzlādes punkti, papildu soliņi un aprīkojums bērnu laukuma zonā.”

Teritorijā esošo vērtīgo koku novērtēšana un saglabāšana, kā arī dārza uzturēšana un pilnveidošana norit sadarbībā ar SIA “Labie koki”. Jau kopš kompleksa būvniecības sākuma, regulāri tiek veikts koku novērtējums, kā arī SIA “Labie koki” rekomendētie periodiskie koku sakopšanas darbi, lai nodrošinātu to ilgtspēju. Arī pašu būvniecības procesu uzraudzīja arborists, sekojot līdzi, vai nav nepieciešams ieviest papildu drošības elementus.

Edgars Neilands, koku eksperts, “Labie  Koki” vadītājs: “Mēs uzskatām, uzbūvējot ēku, uzreiz ir nepieciešams parūpēties par pilnvērtīgu tās apkārtnes labiekārtošanu. Citādi tas ir kā iegādāties lielu, skaistu dzīvokli, bet neparūpēties par mēbelēm. Lielākais sasniegums ir iestādītie 60 lielie koki, kuri papildina dārzā jau esošos un jau tagad pilnvērtīgi pilda savu funkciju – nodrošina labu mikroklimatu, aiztur vēju, rada ēnu un tie ir pasargāti pret vandāļiem, jo koks jau ir ar stipru sakņu sistēmu un nenolaužamu stumbru. Koki nav paredzēti tikai stādīšanai mežā, kokiem ir jābūt arī pilsētā!”

Ainavu arhitektūras un labiekārtojuma uzlabojumu plāns ir izstrādāts sadarbojoties SIA “Didrihsons arhitekti” un SIA “Labie Koki projekti”. SIA “Labie Koki” ekspertu komandai atbildot arī par plāna realizāciju, veicot koku un krūmu stādīšanu.

*Aptauja tika veikta 2020. gada maijā sadarbībā ar Mindshare, un tajā piedalījās 300 respondenti.

Skatīt visus jaunumus